Víte, kde je Jurkovičův most?

Někteří lidé si vybírají cíle svých cest podle toho, co v okolí zajímavého vytvořila příroda a někteří jsou spíše zvědaví na práci lidských rukou. Pro tu druhou skupinu cestovatelů mohou být zajímavé například mosty, které s pomocí člověka vyrostly v České republice. Některé jsou strohé a tváří se trochu smutně a některé vypadají přímo pohádkově.
nové město nad metují zámek
·        Pokud by Jeníček s Mařenkou museli za ježibabou přijít po mostě, určitě by si vybrali ten, který stojí u Nového Města nad Metují.
Jurkovičův mostse ukrývá v zahradách, které přiléhají k zámku. Je mu něco málo přes sto let a o jeho stavbě rozhodli tehdejší majitelé, kterými byli Bartoňové z Dobenína.
·        Proč se tedy most nejmenuje Bartoňův, ale Jurkovičův?
o   Jméno dostal po věhlasném slovenském architektovi Dušanu Jurkovičovi.
o   Ten navrhl nejen stavbu mostu, ale úpravu celého zámeckého parku.
zámecká zahrada

Zajímavé okolí Nového Města nad Metují

Most nelahodí jen oku cestovatelovu, ale potěší určitě i leckterého ekologa. Je totiž celý postaven ze dřeva. Pokud jste už tuto novodobou památku navštívili, možná vás napadla jedna otázka:
·        K čemu slouží most, pod kterým není ani vodní tok a ani žádný neschůdný terén?
o   Odpověď je jednoduchá – Most má sloužit jako úkryt před špatným počasím a také jako malá rozhledna, ze které je vidět květinový park.
Určitě byste ale udělali chybu, pokud byste navštívili pouze most. Barokní zámek Nové Město nad Metují stojí určitě také za shlédnutí. Budete si moci vybrat z několika prohlídkových okruhů a obdivovat nádherně zdobené interiéry. Možná vám průvodce doporučí, abyste z kraje ještě neodjížděli a podívali se na nedaleký hrad Výrov. Dnes je to sice už jen zřícenina, ale zato s bohatou historií. Tento hrad totiž sloužil kdysi jako vězení pro zvláště nebezpečné zločince. Pochází ze čtrnáctého století a je chráněnou kulturní památkou.